آموزش و پرورش . روانشناسی . نظریه ها و نقد روش ها

چگونه ارتباط اجتماعی خوب  داشته باشیم ؟( قسمت اول)

                                  

برخی افراد نگران دوستی خود با دیگران هستند . شخص دیگر می خواهد بداند چگونه پیوند خود را با دوستش  مستحکم تر سازد ؟ .  در مورد نحوه برقراری ، حفظ و ادامه دوستی و ارتباط اجتماعی با سایرین نظرات بسیاری مطرح شده است . بد نیست به برخی از آنها نظری داشته باشیم .

قبل از آن به یاد داشته باشیم ارتباط اجتماعی یک نیاز انسانی و یک کشش درونی و فطری ست بنا براین نمی توان نقش آن را در رشد و تکامل آدمی نادیده گرفت . البته همین نیاز و کشش فطری  در صورت عدم شناخت  موجب انحراف و نابودی آدمی نیز می شود .

با این مقدمه کوتاه ببینیم چه راه هایی برای  اینکه چگونه ارتباط خوبی با دیگران داشته باشیم ، وجود دارد ؟

·        خود را آنگونه که هستید معرفی کنید :

 تمایلات ، ویژگی های اخلاقی ، خواسته ها ، اعتقادات و ... که مربوط به خودتان هست را بسیار ساده بگویید . دیدگاهی که نسبت به جهان یا جوامع و افراد دارید را مطرح کنید و همچنین این موارد را از طرف مقابل جویا شوید .دیده شده است برخی افراد در مدت دوستی خود ناگهان با نکته ای تازه از طرف مقابل روبرو می شوند که اگر از اول می دانستند وضعیت با حالا فرق بسیار داشت . لذا با یک بحران عاطفی روبرو می شوند . این پدیده در ازدواج های ناموفق بسیار دیده شده است .

·        تمایلات و علایق مثبت خود رابه طرف مقابل به صورت کلامی ابراز کنید :

 ضعیف ترین افراد کسانی هستند که نمی توانند عشق و علاقه و محبت خود را به دوست خود ابراز نمایند . از این نکته غافل نباشید که آدمی برده محبت است و ابراز محبت می تواند طرف مقابل را به بند کشد !

کلمات و جملاتی نظیر : تو دوست خوبی برای من هستی .  از این که با شما هستم خوشحالم . به من  چیزهای زیادی یاد دادی . دوستت دارم . و  نظایر آن بسیار راهگشا و مفید هستند .

·        مودب  ، با وقار و صمیمی باشید :  

دیده شده است برخی افراد باطرف مقابل خود شوخی ، لودگی و بد زبانی کرده و نام آن را خودمانی بودن     می گذارند . یا رفتارهای سبک و ناهنجار دارند . اینگونه مسایل معمولاٌ در دراز مدت خوشایند افراد نسیت و آنها را منزجر و متنفر خواهد کرد .

صمیمی بودن یعنی افزایش کشش های قلبی و  یکرنگی . برای رسیدن به این هدف راه های زیادی به جای بروز آن رفتار های بد یا بدزبانی ها وجود دارد .

می توان زندگی زیبا ، راحت و قابل تحمل را فراهم ساخت

این دفعه قول می دهم که به زودی قسمت بعدی را آماده و به روز تقدیم شما نمایم

موفق باشید

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم مهر ۱۳۸۵ساعت 12:52  توسط مرتضی قاجارگر  |